Články

Česká mise do USA: inspirace na poli kybernetické bezpečnosti a kvantových technologií

20. 6. 2024 -

Společně s dalšími českými podnikateli i zástupci výzkumných institucí se vydal ředitel MDP GEO Ing. Stanislav Mudrák hledat nové obchodní příležitosti do Spojených států amerických. Česká mise pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy měla za cíl posílit spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo kvantových technologií.

Mise USA
Mise USA

Pane řediteli, proč jste se připojil právě k této misi?

V USA jsem byl již několikrát jako turista. Jako bussinesman v doprovodu vládních představitelů jsem měl příležitost poznat podnikatelské prostředí a potkat se s šikovnými mladými digitálními podnikateli. Inspirativní bylo setkání s českými vědci, kteří se zabývají kvantovými technologiemi a kybernetickou bezpečností. Zajímavé jsou pro mě osobní kontakty na zaměstnance z obchodního zastoupení na české ambasádě. Primárním cílem nebylo získat v Americe zakázky, ale spíš načerpat technologickou a obchodní inspiraci. Ověřit si, jestli máme správnou strategii pro další směřování holdingu ADF v oblasti inovací v souvislosti s digitalizací a kybernetickou bezpečností.

 

Během cesty jste navštívili zajímavá místa, například technologické a inovační centrum AWS nebo Cyber Range IBM. Co bylo konkrétně pro Vás nejvíc inspirativní?

V prezentačním návštěvnickém centu AWS ve Washingtonu zjistíte, že úspěch v digitálním světě je založený na schopnosti jasně definovat cíle inovačních projektů, sestavit inovační týmy šikovných lidí a umět názorně prezentovat výstupy a přínosy. Američané to umí fakt skvěle a v této oblasti se máme co učit.  To platí asi všeobecně, ne jenom v digitálním světě.

IBM Cyber security trainning centrum ve Washingtonu bylo zajímavé obchodním modelem pro cybersecurity, kde si opravdu uvědomíte, že ochrana před hackery je hodně o chování uživatelů a nastavení interních postupů pro případ útoku.

V Quantum technology centr v New York, jsem se pochopil, že kvantové počítače a technologie už tady jsou a vývoj v této oblasti půjde rychle dopředu. Jak říká klasik, štěstí přeje připraveným.  Dobrá zpráva je, že naši vědci drží krok se světovou elitou. Na konec července jsem domluvil s panem Holečkem ze Západočeské Univerzity pro firmu úvodní školení na téma využití kvantových technologií pro dálkový průzkum země.

 

Jaké možnosti mají podle Vás české firmy na americkém trhu v souvislosti s digitalizací a inovacemi? Jak se do tohoto procesu mohou zapojit firmy holdingu ADF?

Obchodní příležitosti vidím více směrem do Jižní Ameriky. Zjistil jsem, že cesta do Jižní Ameriky přes New York není vůbec zajížďka. Až zdigitalizujeme Česko, což nám bude ještě rok, dva trvat, tak vyrazíme do zahraničí. Je třeba se na to jazykově, osobně, marketingově a mentálně připravit.

 

 Kvantový počítač